субота, 29 лютого 2020 р.

Про вареники

Добридень!
Чи ви знаєте гарну книжечку "Дідух" Василя Скуратівського ? Це надзвичайно корисна штука для тих, хто любить календарні традиційні святкування. Особливо - для тих, хто підзабув (або й не знає), як же ж його вірно святкувати і коли? Різдво, Масниця, Великдень, Івана Купала та інші, великі і маленькі свята, обряди і традиції, яких тримались наші предки. 
Київ, видавництво "Освіта", 1995 рік.
Чудова книжка. Правда, малувато кольорових картинок, як на мене.
На кожен місяць є перелік свят, як називається певний день і що треба робити, а чого робити не можна.
Йдеться тут і про Масляну..
Останній тиждень м'ясниць має багато назв: Масляна, Сиропусний тиждень, Колодій, Пущення тощо.
Ось цей уривок дещо нагадав мені (і вам нагадає - якщо ви читали "Мертвецький великдень"):
"Я вже згадував, що протягом Масляної люди вживали переважно вареники з сиром. Та це обрядове їство було особливо пошанованим у неділю,а тому казали: "Вареники доведуть, що й хліба не дадуть". Ввечері ж влаштовували цікавий обряд "полоскання зубів". ... "існує повір'я, буцімто чорти щоночі потроху можуть витягати сир, котрий залишився між зубами, доки самі усього не витягнуть із зубами". 
Вареників багато не буває.
З цим сиром взагалі чудасія, адже є повір'я, ніби з ним можна зробити певні маніпуляції, і ви побачите, хто з жінок є відьмою..
І це дуже перегукується з "Мертвецьким  Великоднем" Григорія Квітки-Основ'яненко:
"Отак пройшли різдвянські м'ясниці, прийшла й масниця. .... На саме пущання, що на піст, вона йому і каже: "Піди лишень, Нечипоре, до служби; на сім тижні будеш говіти. Та гляди ж ти мені: щоб ти зараз з церкви і був тут. Коли прийдеш зараз, то дам тобі обідати, бо в нас є й вареники: я придбала і масличка, і сметанки; а коли добра буду, то й чарку горілки дам, та й заговіємо як довг велить. Коли ж зараз не вернешся та підеш куди пити, то от побожусь тобі, що такими товчениками тебе нагодую, що будеш мене довго тямити!"... 

Якщо ви читали, то може пам'ятаєте, що Нечипор приперся додому п'яний, забув доїсти піввареника, і були йому через те пригоди з нечистою силою...
Бо коли настає Великий Піст, вже не можна їсти скоромних вареників !

То про що це я.. Чому мені спало на думку написати цей пост..
Як ви гадаєте, яка традиційна страва на свято Масляної?
Моя бабуся у селі готувала вареники з сиром, клала їх у миску з маслом, а ми їх вмочали у сметану і їли, сидячи всією родиною за одним столом. Давно то було.
А тепер вгадайте з першого разу: що тицяють у великих супермаркетах покупцям, видаючи за головну страву Масляної? Здогадалися? Видається, що жителі великих міст зовсім не знають традицій.
Як любитель вареників, не можу на це згодитись.
Ілюстрація з книги рецептів "Страви з картоплі" , В.С.Кравець

Немає коментарів:

Дописати коментар